Site Rengi


USD Alış: 4.7044 USD Satış: 4.7233 EUR Alış: 5.4809 EUR Satış: 5.4809
ONLİNE RANDEVU
Vize almak istediğiniz ülkeler için randevu alma ZORUNLULUĞU VARDIR.
RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ

Amerika Konsolosluğu

Anasayfa » BAŞKONSOLOSLUKLAR » Amerika Konsolosluğu
NOT: PASAPORT BİLGİLERİNİZİN YANINIZDA OLMASI ZORUNLULUĞU VARDIR EĞER PASAPORT BİLGİLERİNİZ YANINIZDA YOK İSE LÜTFEN 0850 304 09 08 TELEFON NUMARASINDAN KAYDINIZI BIRAKINIZ. NOTE: IF YOU MUST BE SIDE BY YOUR PASSPORT INFORMATION IF YOU HAVE NO PASSPORT INFORMATION, PLEASE PLEASE RECORD FROM 0850 304 09 08 TELEPHONE NUMBER.

VİZE BAŞVURUSU YAPMADAN ÖNCE SEYAHATİNİZ 90 GÜN VE DAHA KISA SÜRELİ İSE VİZE BAŞVURULARINIZI ARACI KURUMLAR ARACILIĞI İLE YAPTIRMAK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ. EĞER BAŞVURULARINIZ AİLE BİRLEŞİMİ, ULUSAL VİZE (90 GÜN AŞKIN) EĞİTİM VİZESİ GİBİ İŞLEMLER İSE KONUSOSLUKLAR TARAFINDAN İŞLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMELİSİNİZ. 

DETAYLİ BİLGİ : 0850 304 09 08 ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ.

IF YOU ARE TRAVELING BEFORE YOU APPLY TO VISA, YOU MAY HAVE TO HAVE TO HAVE TO APPLY YOUR APPLICATIONS TO THE VEHICLE RUSSIANS, IF 90 DAYS AND MORE SHORT TERM. IF YOUR APPLICATIONS FAMILY COMBINATION, NATIONAL VISA (90 DAYS ASK) TRAINING VISA, IF YOU ACCEPT, YOU SHOULD ACCEPT BY THE CONVENTIONS.

DETAILED INFORMATION: 0850 304 09 08 CLICK HERE FOR THE APPOINTMENT.

Amerika Konsolosluğu

Diplomasi, görüşme, dayanışma, anlaşma ve etkileşimlerde bulunmada etkinliğin artırılması adına ülkeler kendi arasında temsilcilikler kurulması şeklinde girişimlerde bulunur. Bir ülkenin başka bir ülke nazarında temsil edilmesi için, daha etkili ve hızlı bir müzakere süreci için büyükelçi atamaları yapılır. Bir ülkenin başka bir ülkede büyükelçilik kurması aynı zamanda barış içinde olduğunun ve müttefiklik ilişkilerinin olduğunu da gösterir. Tam tersi, bir ülkenin büyükelçiliğini kapatması da, diğer ülke ile tüm anlaşma, diyalog ve müzakere süreçlerini sonlandırdığı manasına gelmektedir. Büyükelçilik açan ülkeler, kendi vatandaşlarının tüzel kişiliğini, haklarını savunmak, aynı zamanda işlemlerini gerçekleştirmek adına konsolosluklar kurar. Temel olarak, konsolosluklar aynı devleti temsil eden kurumlar olmasına karşın, faaliyet alanları farklıdır.

Konsolosluk Nedir?

Konsolosluğun temel olarak iki sorumluluğu vardır. Birincisi kendi yurttaşlarına karşı, ikincisi ülkesine gelecek Şahıslara karşı sorumluluğudur. Kendi yurttaşlarının, bulunduğu ülkede haklarını savunmak, yasal işlemlerinin tamamını gerçekleştirmek, danışma görevini yerine getirmek gibi görevleri vardır. Ülkeye gelecek olan şahısların da, vize işlemleri, inceleme gibi bürokratik süreçlerin takibi görevlerinin yerine getirilmesidir. Konsolos aynı zamanda, bulunduğu ülkede, ülkesi için faydalı olabilecek bilgilerin toplanması görevini de yapmaktadır. Bilgi toplama görevi ajanlık şeklinde değil, diplomatik bir görev şeklinde yapar. Konsolosluklar, büyükelçiliklerden farklı olarak iki ülke arasında sosyal bir bağın varlığının da kanıtıdır. Çünkü büyükelçiler ülkeleri ve politikalarını temsil eden kişilerdir. Konsoloslar daha çok ülke halklarının temsilciliğini ya da savunuculuğunu yapmaktadır. Bu şekliyle konsoloslar, politikalardan bağımsızdır da denilebilir.

ABD Büyükelçilik ve Konsolosluğu

Amerika, dünyanın en güçlü ülkesi olarak, tüm dünyada yaygın konsolosluk ve büyükelçilikleri bulunmaktadır. Türkiye’de de Ankara’da Büyükelçilik, İstanbul’da Başkonsolosluk ve Adana’da Konsolosluk olarak diplomatik temsilcilikleri bulunmaktadır. Amerika konsolosluğu, vize işlemlerini yerine getirmek, Amerikan vatandaşlarının pasaport, vatandaşlık işleri, sigorta, doğum gibi işlemleri Amerika Birleşik Devletleri’nde gibi yapılmasını sağlar.

           Amerika Konsolosluğu, aynı zamanda bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri de yerine getirmektedir. Gerektiğinde vatandaşlarını koruma adına, bire bir uyarılar ve yönlendirmeleri yapar. Konsolosluk aynı zamanda bulunduğu ülkede iş kurmak isteyen vatandaşlara, imkanlar ve olanaklardan haberdar ederek, yatırımlarını nasıl yönlendireceklerini, bürokratik aşamalar ve benzeri konularda yardım hizmeti vermektedir. Konsolosluklar aynı zamanda bulundukları ülke vatandaşlarına da, sosyal ve kültürel olarak kendi ülkelerini, yaşam tarzlarını, tanıtma gayreti içindedirler.

Ülkeler bir ülkenin, birden fazla kentinde temsil edilme gereği hissederlerse fahri konsolosluklarda açabilirler. Fahri Konsolosluklar, her iki ülkenin onayı ile kurulur ve faaliyetleri nedeniyle herhangi bir ücret ya da maaş almazlar. Genellikle fakir ülkelerin kullandığı bu yöntem, büyük ülkelerin de zaman zaman yaygınlaşma amacıyla başvurduğu bir yöntemdir. Türkiye’de, Amerika Birleşik Devletleri Fahri Konsolosluğu İzmir’de bulunmaktadır. Fahri konsolosun, temsil ettiği ülkenin vatandaşı olması gerekmez. Konsoloslara verilen ayrıcalıkların, fahri konsoloslara sadece bir kısmından faydalanma olanağı sunulur. Fahri konsolosa, diplomatik pasaport, resmi davet ve balolara katılma hakkı gibi sınıf atlatan ayrıcalıklar verilir.

           Amerika Konsolosluğu, her iki ülke insanı için hayati önem taşımaktadır. Her türlü resmi işlem, kayıt ve bilgi konsolosluklar vasıtasıyla arşivlenip, işlemler bu kurumlarda yapılmaktadır. Yurt içine girecek insanlar ile yurt dışına çıkacak insanların vize, pasaport işlemlerini yapmak bile, başlı başına konsolosluğun ne kadar önemli olduğunu gösterir. Konsolosluklar, lüzum gördüğü takdirde, vatandaşlarına bulundukları ülkede bulunan terör saldırıları olasılığına karşı uyarı yapma, hatta giriş çıkışları kısıtlama yoluna gitme gibi yetkileri de vardır. Konsolos devleti direkt olarak temsil etmese de, devletin ve halkın çıkarlarını düşünerek faaliyetlerini devam ettirmesi beklenir.

“]